Popis trate

Vitalcity SkyRace® 2017

Základné údaje:
Dátum pretekov: 29.4.2017
Miesto pretekov: centrálna časť Volovských vrchov, podcelok Zlatý stôl
Štart a cieľ: obec Smolník
Štart pretekov: 29.4.2017, 10:00
Predpokladaný príchod prvého pretekára: 13:00 hod. (3 hod.)
Časový limit: do 29.4.2017, 16:00 (6 hodín)
Organizátor: Občianske združenie Vitalcity v spolupráci s obcou Smolník a TJ Baník Smolník

Údaje a popis trate:
Dĺžka trate: 27 km
Kumulované prevýšenie: + 2000 m
Najvyšší bod trate: 1271 m n.m.
Najnižší bod trate: 560 m n.m.
Povrch trate: prevažne lesné cesty a chodníky (90%), lesné asfaltové cesty (10%)
Značenie trate: vlastné značenie faborkami, označovacím sprejom
Počet občerstvovacích staníc: 2
Počet kontrolných stanovíšť: 3

Vitalcity SkyRace® 2017 sú preteky typu SkyRace®*, s dĺžkou 27 km a kumulovaným prevýšením +2000 m. Preteky sa konajú v centrálnej časti Volovských vrchov v podcelku Zlatý stôl, so štartom a cieľom v obci Smolník.

Trať začína v obci Smolník, pri Smolníckom potoku v ústi Hajdovej doliny, kde bude umiestnený štart. Pretekári smerujú priamo hore Hajdovou dolinou, až na samotný hrebeň, po ktorom pokračujú necelý 1 km do sedla pod Vtáčím vrchom (990 m n.m.), z ktorého sa dostanú mierne strmým traverzom do doliny Bystrého potoka. Z doliny Bystrého potoka nasleduje pomerne rozložené stúpanie na vrch Kobyliar (1271 m n.m.). Po dosiahnutí vrcholu smerujú zvážnicou ku skládke dreva do nadmorskej výšky cca 1040 m n.m. Z tohto miesta nasleduje strmšie stúpanie smerom na Zlatý stôl, po ktorom je pomenovaný celý podcelok, do nadmorskej výšky 1200 m n.m. Spod vrcholu Zlatého stola pokračuje trať modrou turistickou značkou, odkiaľ nasleduje klesanie naspäť do doliny Bystrého potoka. V tejto chvíli majú pretekári za sebou polovicu trate.

Druhá polovica trate začína približne 4 km stúpaním na vrchol Hekerovej (1260 m n.m.), s ostrejším polkilometrovým nástupom na rázsochu hrebeňa Hekerová – Zlatý stôl. Po dosiahnutí vrcholu Hekerovej pretekárov čaká klesanie do Starej doliny na asfaltovú cestu, po ktorej pokračujú cca 1 km smerom k Chate Stará dolina. Pretekári pred chatou opustia asfaltovú cestu a pokračujú lesnou cestou na Malú Hekerovú (1089 m n.m.). Z tohto miesta nasleduje klesanie do sedla pod Vtáčím vrchom k žltej turistickej značke. Záverečná časť trate pokračuje asi jeden kilometer po turistickej značke smerom do doliny, kde pretekári opúšťajú značený turistický chodník, dostávajú sa na lesnú cestu, ktorou postupne klesajú až do obce Smolník, kde sa nachádza cieľ pretekov.

Výškový profil trate:
SSR_2016_v5_profile

Mapa trate:

Na celú obrazovku

* SkyRace® sú bežecké preteky na vzdialenosť minimálne 20 km s kumulovaným prevýšením +1200 m a viac.